Seuraa meitä somessa:

Ruudun syyskauden 2020 Mestaruusliigan ottelut valittu

Ruutu jatkaa lentopallon Mestaruusliigan kanavana myös kaudella 2020-2021. Syyskauden ottelulistaus on nähtävissä alla. Kaikkiaan vuodenvaihteeseen mennessä nähdään vajaa 80 monikameratuotannolla tehtyä ottelulähetystä ja loput pelit ns. fanikameroilla kuvattuna.

Ottelut on katsottavissa Ruutu+ -tilauksella, josta on tarjolla 14 päivän maksuton kokeilujakso. Kokeilun jälkeen tilaus jatkuu hintaan 9,95 euroa/kuukausi ja sen voi lopettaa milloin tahansa.

Ruutu+ tilaukseen pääset tästä:
https://www.ruutu.fi/plus

Ruudun Mestaruusliigan selostajina jatkavat tuttuun tapaan mm. Toni Flink, Panu Markkanen, Juhani Kukkasela, Timo Ripatti ja Petri Nurro. Myös muita lentisääniä kuullaan kauden aikana, jo tuttuja sekä uusiakin.

Oheisessa listassa on Ruudun monikameratuotannot syyskaudelta 2020. Viikon ottelu tarkoittaa normilähetykseen lisänä laajemmin haastatteluita ja peliennakkoa. Osa lähetyksistä toteutetaan monikameratuotantona yhteistyössä seurojen kanssa. Kokkolan Tiikerit, JymyVolley, Karelian Hurmos ja Hurrikaani-Loimaa kaikki kotiottelut ovat nähtävissä edellämainitusta syystä. Loput, ei listalla olevat ottelut, nähdään Ruudussa ns. fanikameralähetyksinä.

Ruudun Mestaruusliigan tuotetun lähetykset syyskaudella 2020:

1.10. Hurrikaani-Loimaa -Vantaa Ducks
2.10. Hämeenlinnan Lentopallokerho - Oriveden Ponnistus (Viikon ottelu)
3.10. LiigaPloki Pihtipudas - LP Kangasala
4.10. Perungan Pojat - Raision Loimu
4.10. JymyVolley - LP-Vampula
7.10. LP Viesti - Hämeenlinnan Lentopallokerho
10.10. LP-Vampula - Pölkky Kuusamo (Viikon ottelu)
10.10. Puijo Wolley - Oriveden Ponnistus
10.10. Hurrikaani-Loimaa - Akaa-Volley
10.10. Kokkolan Tiikerit - Vantaa Ducks
11.10. Savo Volley - Karelian Hurmos
11.10. JymyVolley – WoVo
13.10. Akaa-Volley - Raision Loimu
14.10. WoVo - LP-Vampula
17.10. Pölkky Kuusamo - LP Kangasala
17.10. Hurrikaani-Loimaa - Perungan Pojat
17.10. Karelian Hurmos - VaLePa Sastamala Tampere
18.10. Raision Loimu - Vantaa Ducks (Viikon ottelu)
18.10. Kokkolan Tiikerit - Lentopalloseura Etta
18.10. JymyVolley - LP Viesti
21.10. Hämeenlinnan Lentopallokerho - LP Kangasala
21.10. Perungan Pojat - Karelian Hurmos
22.10. LP Viesti - LiigaPloki Pihtipudas (Viikon ottelu)
24.10. LP Kangasala - LP Viesti
25.10. JymyVolley - Puijo Wolley
25.10. Hurrikaani-Loimaa - Savo Volley
25.10. Karelian Hurmos - Kokkolan Tiikerit
26.10. Vantaa Ducks - Savo Volley (Viikon ottelu)
27.10. Lentopalloseura Etta - Perungan Pojat
29.10. LP Kangasala - LiigaPloki Pihtipudas
30.10. Vantaa Ducks - Akaa-Volley
31.10. LiigaPloki Pihtipudas - Hämeenlinnan Lentopallokerho
1.11. JymyVolley - Oriveden Ponnistus
1.11. Hurrikaani-Loimaa - Karelian Hurmos
4.11. VaLePa Sastamala Tampere - Hurrikaani-Loimaa (Viikon ottelu)
7.11. Pölkky Kuusamo - JymyVolley
7.11. Lentopalloseura Etta - Akaa-Volley
7.11. Karelian Hurmos – Hurrikaani
8.11. Karelian Hurmos - Raision Loimu
8.11. Kokkolan Tiikerit - Akaa-Volley
11.11. LP Kangasala - Oriveden Ponnistus
14.11. Akaa-Volley - VaLePa Sastamala Tampere (Viikon ottelu)
14.11. Puijo Wolley - Pölkky Kuusamo
15.11. Hurrikaani-Loimaa - Raision Loimu
16.11. LiigaPloki Pihtipudas - LP Kangasala
17.11. Kokkolan Tiikerit - Savo Volley
18.11. Pölkky Kuusamo - Puijo Wolley
19.11. Oriveden Ponnistus - LP Viesti (Viikon ottelu)
21.11. Lentopalloseura Etta - Karelian Hurmos
22.11. JymyVolley - Pölkky Kuusamo
22.11. Raision Loimu - Hurrikaani-Loimaa
22.11. Kokkolan Tiikerit - Karelian Hurmos
23.11. Vantaa Ducks - Perungan Pojat (Viikon ottelu)
25.11. Oriveden Ponnistus - Kuortane
25.11. Hurrikaani-Loimaa - Kokkolan Tiikerit
27.11. JymyVolley - LiigaPloki Pihtipudas
28.11. Kokkolan Tiikerit - Vantaa Ducks
28.11. Karelian Hurmos – Hurrikaani
29.11. LP-Vampula - LiigaPloki Pihtipudas
1.12. WoVo - Hämeenlinnan Lentopallokerho (Viikon ottelu)
4.12. Puijo Wolley - WoVo
5.12. LiigaPloki Pihtipudas - LP-Vampula
5.12. Raision Loimu - Perungan Pojat
6.12. Hurrikaani-Loimaa - Perungan Pojat
9.12. JymyVolley – Kuortane
10.12. Hurrikaani-Loimaa - VaLePa Sastamala Tampere
11.12. Kokkolan Tiikerit - Raision Loimu
11.12. Savo Volley - Karelian Hurmos
12.12. VaLePa Sastamala Tampere - Vantaa Ducks (Viikon ottelu)
13.12. Kokkolan Tiikerit - Hurrikaani-Loimaa
13.12. JymyVolley - Hämeenlinnan Lentopallokerho
18.12. LP Kangasala - Pölkky Kuusamo (Viikon ottelu)
18.12. Karelian Hurmos - Perungan Pojat
19.12. LP-Vampula - WoVo
20.12. Hurrikaani-Loimaa - Lentopalloseura Etta
20.12. VaLePa Sastamala Tampere - Kokkolan Tiikerit
27.12. LP Viesti - LP Kangasala
27.12. JymyVolley - Puijo Wolley

x x x x

Pudotuspelien Ruutu-tuotannot 2019-2020

Naisten puolivälierät
12.3. 18:30 LP Kangasala - OrPo pv 1 (Jussi Poutala)
14.3. 18:00 LP Viesti - LP-Vampula pv 2 (Toni Flink)
15.3. 17:00 Pölkky - WoVo pv 3 (Harri Nykänen)
16.3. 18:30 LiigaPloki - Hämeenlinna pv 3 (Juhani Kukkasela)
17.3. mahdollinen puolivälierä 4 18:00 WoVo - Pölkky (Harri Nykänen)
18.3. mahdollinen puolivälierä 4 Salo/Hämeenlinna/Orivesi (Toni Flink)
19.3. mahdollinen Kuusamo 5 18:30 Pölkky - WoVo (Harri Nykänen)
20.3. mahdollinen puolivälierä 5 Kangasala/Huittinen/Pihtipudas (Toni Flink/Juhani Kukkasela)

Miesten puolivälierät
20.3.-28.3.

Naisten välierät
24.3.-1.4. kaikki ottelut

Miesten välierät
1.4.-13.4. kaikki ottelut

Naisten finaalit
5.4. 7.4. 9.4. 11.4. (13.4. 15.4. 18.4.) kaikki ottelut
Lisäksi mahdollinen 5. finaali JIM-kanavalta

Miesten finaalit
17.4. 19.4. 21.4. 23.4. (26.4. 28.4. 30.4.) kaikki ottelut
Lisäksi 2. finaali JIM-kanavalta

Runkosarjan Ruutu-tuotannot 2019-2020

25.9.2019 LP Kangasala LP-Vampula N
26.9.2019 VaLePa Hurrikaani-Loimaa M
27.9.2019 LP Viesti LP Kangasala N (VIIKON OTTELU)
28.9.2019 Raision Loimu Akaa-Volley M
29.9.2019 Savo Volley VaLePa M
30.9.2019 Pölkky Kuusamo Hämeenlinna N

2.10.2019 Puijo Wolley Pölkky Kuusamo N
3.10.2019 Hämeenlinna Nurmon Jymy N
4.10.2019 Hurrikaani-Loimaa Team Lakkapää M (VIIKON OTTELU)
5.10.2019 Vantaa Ducks Team Lakkapää M
6.10.2019 OrPo LP-Vampula N
6.10.2019 Hurrikaani Savo Volley M (seuran oma tuotanto)
9.10.2019 Vantaa Ducks Akaa-Volley M
10.10.2019 Hämeenlinna OrPo N (VIIKON OTTELU)
12.10.2019 ETTA VaLePa M
13.10.2019 Akaa-Volley Tiikerit M
16.10.2019 Raision Loimu Hurrikaani-Loimaa M
18.10.2019 LP-Vampula Pölkky Kuusamo N
19.10.2019 Hurrikaani Karelian Hurmos M (seuran oma tuotanto)
20.10.2019 VaLePa Karelian Hurmos M (VIIKON OTTELU)

20.10.2019 Tiikerit - Etta M (seuran oma tuotanto)
21.10.2019 LP-Vampula WoVo N
23.10.2019 Raision Loimu Vantaa Ducks M
24.10.2019 Karelian Hurmos Savo Volley M
25.10.2019 Hämeenlinna LP Viesti N (VIIKON OTTELU)
27.10.2019 ETTA Vantaa Ducks M
27.10.2019 Hurrikaani Tiikerit M (seuran oma tuotanto)
31.10.2019 Raision Loimu VaLePa M (VIIKON OTTELU)

1.11.2019 Karelian Hurmos Hurrikaani-Loimaa M
2.11.2019 ETTA Team Lakkapää M
3.11.2019 Tiikerit Akaa Volley M (seuran oma tuotanto)
4.11.2019 Team Lakkapää Akaa-Volley M
5.11.2019 Savo Volley Tiikerit M (VIIKON OTTELU)
9.11.2019 LP Viesti LiigaPloki N

10.11.2019 Tiikerit Karelian Hurmos M (seuran oma tuotanto)
10.11.2019 OrPo Nurmon Jymy N
12.11.2019 Tiikerit Savo Volley M (seuran oma tuotanto), uusi pelipäivä
14.11.2019 LP Kangasala Nurmon Jymy N
16.11.2019 Nurmon Jymy LP Viesti N
16.11.2019 Hurrikaani Tiikerit M (seuran oma tuotanto)
17.11.2019 Hurrikaani Savo Volley M (seuran oma tuotanto)
17.11.2019 Vantaa Ducks ETTA M
22.11.2019 Savo Volley Karelian Hurmos M 
23.11.2019 LP-Vampula Hämeenlinna N
23.11.2019 Hurrikaani Team Lakkapää M (seuran oma tuotanto)
23.11.2019 VaLePa Ducks (Imatralla) M (VIIKON OTTELU)
24.11.2019 Nurmon Jymy Puijo Wolley N
25.11.2019 WoVo Pölkky Kuusamo N (VIIKON OTTELU)
26.11.2019 Tiikerit Karelian Hurmos M (seuran oma tuotanto)
28.11.2019 WoVo Nurmon Jymy N
30.11.2019 LiigaPloki LP Viesti N
30.11.2019 Tiikerit Team Lakkapää M (seuran oma tuotanto)
30.11.2019 Savo Volley Akaa Volley M (lisätty ohjelmaan)

2.12.2019 Team Lakkapää Hurrikaani-Loimaa M
4.12.2019 LP Viesti OrPo N (VIIKON OTTELU)
6.12.2019 Tiikerit VaLePa M (seuran oma tuotanto)
7.12.2019 Hurrikaani Hurmos M (seuran oma tuotanto)
8.12.2019 Hurrikaani Raision Loimu M
9.12.2019 Pölkky Kuusamo LP-Vampula N
12.2.2020 Hämeenlinna LP Kangasala N
13.12.2019 LP Kangasala LP Viesti N 
14.12.2019 ETTA Akaa-Volley M
14.12.2019 OrPo Hämeenlinna N (siirretty 15.12. tähän)
15.12.2019 Hurrikaani Ducks M (seuran oma tuotanto)
18.12.2019 Tiikerit Loimu M (seuran oma tuotanto)
20.12.2019 LiigaPloki WoVo N
21.12.2019 Akaa-Volley Vantaa Ducks M
22.12.2019 LP-Vampula Pölkky Kuusamo N

3.1.2020 Pölkky Kuusamo LiigaPloki N (VIIKON OTTELU)
4.1.2020 Akaa-Volley Raision Loimu M
5.1.2020 OrPo Puijo Wolley N
6.1.2020 Hurrikaani-Loimaa VaLePa M (VIIKON OTTELU)
8.1.2020 Hämeenlinna LP-Vampula N
9.1.2020 Team Lakkapää ETTA M
11.1.2020 LP-Vampula LP Kangasala N
14.1.2020 Karelian Hurmos Tiikerit M
15.1.2020 LP Kangasala LP Viesti N (VIIKON OTTELU)
23.1.2020 Hurrikaani-Loimaa Raision Loimu M (VIIKON OTTELU)
25.1.2020 Savo Volley - Hurrikaani-Loimaa (uusi)
25.1.2020 Tiikerit - Akaa-Volley (seuran oma tuotanto)
26.1.2020 Pölkky Kuusamo OrPo N (päivä muuttunut)
26.1.2020 LiigaPloki Hämeenlinna N
27.1.2020 ETTA Karelian Hurmos M
29.1.2020 LP Kangasala Kuortane N
30.1.2020 LP Viesti Hämeenlinna N (VIIKON OTTELU)
31.1.2020 Puijo Wolley LP Viesti N

1.2.2020 Karelian Hurmos Vantaa Ducks M
2.2.2020 VaLePa ETTA M (VIIKON OTTELU)
5.2.2020 Hurrikaani-Loimaa Akaa-Volley M
7.2.2020 LP Kangasala LP-Vampula N
8.2.2020 WoVo Puijo Wolley N
9.2.2020 VaLePa Savo Volley M
9.2.2020 Tiikerit Lakkapää M (oma tuotanto)
11.2.2020 Puijo Wolley LiigaPloki N
12.2.2020 Nurmon Jymy OrPo N
12.2.2020 Hämeenlinna - LP Kangasala N
12.2.2020 Tiikerit Hurrikaani M (oma tuotanto)
15.2.2020 LP Viesti Pölkky Kuusamo N (VIIKON OTTELU)
16.2.2020 Savo Volley VaLePa M
19.2.2020 Akaa-Volley - Hurrikaani M (uusi) (VIIKON OTTELU)
19.2.2020 Tiikerit - Loimu M (oma tuotanto)
21.2.2020 WoVo Kuortane N
22.2.2020 OrPo LiigaPloki N
22.2.2020 Hurrikaani Ducks M (oma tuotanto)
23.2.2020 LP Viesti Hämeenlinna N
26.2.2020 Vantaa Ducks ETTA M (VIIKON OTTELU)
29.2.2020 Pölkky Kuusamo LP Kangasala N
29.2.2020 Tiikerit Hurrikaani M (oma tuotanto)

1.3.2020 Hämeenlinna - LP-Vampula N (uusi)
1.3.2020 LiigaPloki LP Viesti N
2.3.2020 Akaa-Volley Team Lakkapää M
3.3.2020 Tiikerit - Etta M (oma tuotanto)
4.3.2020 LP Vampula - LP Viesti N (uusi)
5.3.2020 LiigaPloki Nurmon Jymy N
6.3.2020 Hurrikaani VaLePa M (oma tuotanto)
8.3.2020 Nurmon Jymy Hämeenlinna N
8.3.2020 Raision Loimu Savo Volley M (päivä muuttunut)
11.3.2020 VaLePa - Akaa Volley M (uusi)
12.3.2020 Raision Loimu Karelian Hurmos M
13.3.2020 VaLePa Hurrikaani-Loimaa M
14.3.2020 Tiikerit Ducks M (oma tuotanto)
15.3.2020 Akaa-Volley Raision Loimu M


Otteluohjelmaan voi tulla muutoksia.

Mestaruusliigan pudotuspelit, Yle Areena

10.3. 16:50 Loimu - Etta (Niko Huupponen)
12.3. 18:20 Pölkky - LP-Vampula (Toni Flink)

Mestaruusliigan pudotuspelit, Ruutu

6.3. 18:00 Etta - Loimu (Mika Rajala)
7.3. 18:30 Hurrikaani - Team Lakkapää (Toni Flink)
8.3. 18:30 Hämeenlinnan Lentopallokerho - LiigaPloki (Toni Flink)
* 8.3. 18:30 Kokkolan Tiikerit - VaLePa (Maria Nisula)
9.3. 17:00 Akaa-Volley - Savo Volley (Niko Huupponen)
10.3. 17:00 Loimu - Etta (Niko Huupponen)
10.3. 17:00 Jymy - Viesti (Toni Flink)
11.3. 18:30 Savo Volley - Akaa Volley (Janne Romppainen, Vesa Kujanpää)
12.3. 18:30 Pölkky - LP-Vampula (Toni Flink)
12.3. 18:30 Hämeenlinnan Lentopallokerho - LiigaPloki (Panu Markkanen)
12.3. 18:30 Kokkolan Tiikerit - VaLePa (Maria Nisula)
13.3. 18:30 LP Viesti - Nurmon Jymy (Toni Flink)
13.3. 18:30 LP Kangasala - Oriveden Ponnistus (Jussi Poutala, Ismo Tahvanainen)
15.3. 19:30 LP-Vampula - Pölkky Kuusamo (Toni Flink)
15.3. 18:30 LiigaPloki - Hämeenlinnan Lentopallokerho (Juhani Kukkasela, Saana Koljonen)
16.3. 17:00 OrPo - LP Kangasala (Jussi Poutala, Ismo Tahvanainen)
16.3. 17:00 Hurrikaani - Etta 1 (Toni Flink, Vesa Kujanpää)
17.3. 17:00 Hurrikaani - Etta 2 (Toni Flink)
17.3. 17:00 VaLePa - Savo Volley 1 (Jerry Stenberg, Antti Esko)

19.3. 18:30 Savo Volley - VaLePa 2 (Janne Romppainen, Vesa Kujanpää)
19.3. 18:30 Hämeenlinnan Lentopallokerho - Pölkky Kuusamo 1 (Toni Flink)
20.3. 18:30 Hämeenlinnan Lentopallokerho - Pölkky Kuusamo 2 (Toni Flink)
20.3. 18:30 Etta - Hurrikaani 3 (Timo Järvenpää)
21.3. 18:30 Etta - Hurrikaani 4 (Timo Järvenpää)
21.3. 18:30 LP Viesti - OrPo 1 (Toni Flink)
21.3. 18:30 VaLePa - Savo Volley 3 (Niko Huupponen)
23.3. 17:00 Savo Volley - VaLePa 4 (Janne Romppainen, Pekka Seppänen)
23.3. 18:30 OrPo - LP Viesti 2 (Toni Flink)
24.3. 17:00 Hurrikaani - Etta 5 (Toni Flink)
24.3. 17:00 Pölkky Kuusamo - Hämeenlinnan Lentopallokerho 3 (Niko Huupponen)
25.3. 18:30 LP Viesti - OrPo 3 (Toni Flink)
25.3. 18:30 VaLePa - Savo Volley 5 (Jussi Poutala, Jarmo Korhonen)
25.3. 18:30 Pölkky Kuusamo - Hämeenlinnan Lentopallokerho 4 (Niko Huupponen)
26.3. 18:30 Etta - Hurrikaani 6 (Toni Flink)
27.3. 18:30 OrPo - LP Viesti 4 (Toni Flink)
28.3. 18.30 Hämeenlinnan Lentopallokerho - Pölkky Kuusamo 5 (Toni Flink, Jukka Koskinen)

Finaalit

1.4. 18:15 Naiset 1 LP Viesti - ? (Toni Flink)
3.4. 18:15 Naiset 2 ? - LP Viesti (Toni Flink)
5.4. 18:15 Naiset 3 LP Viesti - ? (Toni Flink)
5.4. 18:30 Miehet 1 VaLePa - Etta
7.4. 18:00 Miehet 2 Etta - VaLePa
10.4. 18:15 Miehet 3 VaLePa - Etta
17.4. 18:15 Miehet 4 Etta - VaLePa (Toni Flink)

Tarvittaessa
7.4. 18:00 Naiset 4 ? - LP Viesti (Toni Flink)
10.4. 18:15 Naiset 5 LP Viesti - ? (Toni Flink)
20.4. 16:30 Miehet 5 VaLePa - Etta (Toni Flink)
22.4. 17.00 Miehet 6 Etta - VaLePa (Toni Flink)
24.4. 18:05 Miehet 7 VaLePa - Etta (Toni Flink)

Lisäksi miesten ja naisten pronssiottelut TBA

* Kokkolan Tiikereiden oma tuotanto

Mestaruusliigan TV/nettiohjelma, 2018-2019:

Ruutu+ ottelukalenteri runkosarjan osalta (selostaja):
26.9. Akaa-Volley – VaLePa (Toni Flink)
26.9. Team Lakkapää - Savo Volley (Harri Nykänen)
28.9. LiigaPloki – Hämeenlinnan Lentopallokerho (Juhani Kukkasela)
29.9. Savo Volley - Vantaa Ducks (Janne Romppanen)
30.9. Team Lakkapää – VaLePa (Toni Flink)

2.10. Nurmon Jymy – LiigaPloki (Juhani Kukkasela)
3.10. Hämeenlinnan Lentopallokerho – Oriveden Ponnistus (Panu Markkanen)
4.10. Akaa-Volley - Vantaa Ducks (Jussi Poutala)
4.10. Kokkolan Tiikerit - Team Lakkapää (Maria Nisula)

5.10. Hurrikaani-Loimaa - Etta (Toni Flink)
6.10. LP-Vampula - WoVo Rovaniemi (Toni Flink)
7.10. LP Kangasala – WoVo Rovaniemi (Niko Huupponen)
8.10. Hämeenlinnan Lentopallokerho – Nurmon Jymy (Toni Flink)
9.10. Etta - Kokkolan Tiikerit (Mika Rajala)
10.10. LP Viesti - LP Kangasala (Niko Huupponen)
11.10. Raision Loimu – Team Lakkapää (Toni Flink)
14.10. LP Kangasala – Oriveden Ponnistus (Jussi Poutala)
14.10. Tiikerit - Akaa-Volley
17.10. Team Lakkapää – Etta (Harri Nykänen)
18.10. LP Viesti - LiigaPloki (Toni Flink)
19.10. Raision Loimu - Kokkolan Tiikerit (Niko Huupponen)
20.10. Savo Volley – VaLePa (Janne Romppanen)
21.10. Tiikerit - Hurrikaani-Loimaa
22.10. LP-Vampula – LP Viesti (Toni Flink)
23.10. Savo Volley – Team Lakkapää (Janne Romppanen)
25.10. Hurrikaani-Loimaa - Akaa-Volley (Toni Flink)
26.10. Raision Loimu - Etta (Toni Flink)
28.10. Raision Loimu - Savo Volley (Toni Flink)
28.10. Tiikerit - Akaa-Volley
29.10. Nurmon Jymy - LP Viesti (Juhani Kukkasela)
31.10. Vantaa Ducks - Savo Volley (Toni Flink)

1.11. Hämeenlinnan Lentopallokerho - LP Kangasala (Niko Huupponen)
2.11. Team Lakkapää- Akaa-Volley (Harri Nykänen)
3.11. LP-Vampula - Oriveden Ponnistus (Toni Flink) 
4.11. LP Viesti – Nurmon Jymy (Toni Flink)
9.11. LP Viesti – Hämeenlinnan Lentopallokerho (Toni Flink)
10.11. Hurrikaani-Loimaa – VaLePa (Toni Flink)
10.11. Tiikerit - Vantaa Ducks (Maria Nisula)
10.11. Etta - Savo Volley (Juhani Kukkasela)
11.11. Nurmon Jymy – Hämeenlinnan Lentopallokerho (Juhani Kukkasela)
16.11. Hämeenlinnan Lentopallokerho – WoVo Rovaniemi (Niko Huupponen)
17.11. Savo Volley – Hurrikaani-Loimaa (Janne Romppanen)
17.11. Tiikerit - Raision Loimu (Maria Nisula)
18.11. LP Kangasala - Pölkky Kuusamo 
21.11. LP Kangasala – LP Viesti (Panu Markkanen)
23.11. Akaa-Volley – Team Lakkapää (Niko Huupponen)
24.11. Vantaa Ducks – Etta (Niko Huupponen)
25.11. VaLePa - Kokkolan Tiikerit (Panu Markkanen)
27.11. Raision Loimu - Akaa-Volley (Toni Flink)
30.11. Hämeenlinnan Lentopallokerho - LP-Vampula (Niko Huupponen)

1.12. WoVo Rovaniemi – Nurmon Jymy (Harri Nykänen)
1.12. Tiikerit - VaLePa (Maria Nisula)
2.12. Team Lakkapää - Raision Loimu (Harri Nykänen)
5.12. Vantaa Ducks - Akaa-Volley (Panu Markkanen)
6.12. Pölkky Kuusamo – Oriveden Ponnistus (Toni Flink)
9.12. VaLePa - Savo Volley (Panu Markkanen)
11.12. Raision Loimu - Etta (Toni Flink)
11.12. Tiikerit - Team Lakkapää (Maria Nisula)
12.12. Hämeenlinnan Lentopallokerho – Oriveden Ponnistus (Niko Huupponen)
12.12. VaLePa - Vantaa Ducks (Toni Flink)
13.12. LP-Vampula - LP Kangasala (Toni Flink)
14.12. Pölkky Kuusamo – LiigaPloki (Harri Nykänen)
15.12. Savo Volley – Team Lakkapää (Janne Romppanen)
16.12. Vantaa Ducks - Kokkolan Tiikerit (Niko Huupponen)
21.12. Etta - Akaa-Volley (Mika Rajala)
22.12. Tiikerit - Etta (Maria Nisula)
22.12. VaLePa – Hurrikaani-Loimaa (Jussi Poutala)
22.12. Suomen Cupin välierä, Hämeenlinna - LP Viesti (Toni Flink)

5.1. Vantaa Ducks – Hurrikaani-Loimaa (Niko Huupponen)
8.1. Hurrikaani-Loimaa - Savo Volley (Toni Flink)
10.1. Akaa-Volley – VaLePa (Jussi Poutala)
11.1. WoVo Rovaniemi – Hämeenlinnan Lentopallokerho (Harri Nykänen)
12.1. Kokkolan Tiikerit - Savo Volley (Maria Nisula)
13.1. LiigaPloki - LP Kangasala (Juhani Kukkasela)
14.1. Etta – Kokkolan Tiikerit (Mika Rajala)
15.1. Vantaa Ducks - Raision Loimu (Toni Flink)
16.1. LP-Vampula – Hämeenlinnan Lentopallokerho (Niko Huupponen)
17.1. Suomen Cupin välierä, Hurrikaani - Karelian Hurmos (Toni Flink)
17.1. Akaa-Volley - Raision Loimu (Panu Markkanen)
18.1. Nurmon Jymy - Pölkky Kuusamo (Juhani Kukkasela)
19.1. Savo Volley - Etta (Janne Romppainen)
20.1. Hurrikaani-Loimaa – VaLePa (Toni Flink)
22.1. Raision Loimu - Savo Volley (Toni Flink)
23.1. Kokkolan Tiikerit – Hurrikaani-Loimaa
25.1. Akaa-Volley - Vantaa Ducks (Niko Huupponen)
26.1. Suomen Cupin finaalit (Toni Flink)
27.1. Nurmon Jymy - LP-Vampula (Juhani Kukkasela)
29.1. Raision Loimu - Vantaa Ducks (Toni Flink)

1.2. LP Viesti – Oriveden Ponnistus (Toni Flink)
2.2. LiigaPloki - Nurmon Jymy (Juhani Kukkasela)
3.2. Tiikerit - Vantaa Ducks (Maria Nisula)
6.2. Savo Volley – VaLePa (Janne Romppainen)
6.2. LP-Vampula - LiigaPloki (Toni Flink)
7.2. Team Lakkapää – VaLePa (Harri Nykänen) 
8.2. LP Viesti – Nurmon Jymy (Toni Flink)
9.2. Oriveden Ponnistus – LP Kangasala (Jussi Poutala)
10.2. Kokkolan Tiikerit - Raision Loimu (Mari Nisula)
10.2. LP-Vampula - Pölkky Kuusamo (Niko Huupponen)
11.2. Hämeenlinnan Lentopallokerho – Pölkky Kuusamo (Toni Flink)
13.2. Hämeenlinnan Lentopallokerho – LP Kangasala (Niko Huupponen)
13.2. Hurrikaani-Loimaa - Vantaa Ducks (Panu Markkanen)
15.2. LP-Vampula – LP Viesti (Toni Flink)
16.2. Pölkky Kuusamo – Oriveden Ponnistus (Harri Nykänen)
17.2. Kokkolan Tiikerit – Etta (Maria Nisula)
20.2. Akaa-Volley – Team Lakkapää (Panu Markkanen)
21.2. VaLePa – Team Lakkapää (Jussi Poutala)
22.2. Vantaa Ducks - Akaa-Volley (Toni Flink)
23.2. Savo Volley – Hurrikaani-Loimaa (Janne Romppainen)
23.2. LP Viesti – Hämeenlinnan Lentopallokerho (Toni Flink)
24.2. Raision Loimu - Vantaa Ducks (Toni Flink)
25.2. Kokkolan Tiikerit – VaLePa (Maria Nisula)
27.2. Akaa-Volley – Hurrikaani-Loimaa (Panu Markkanen)
28.2. Nurmon Jymy – Oriveden Ponnistus (Juhani Kukkasela)

1.3. VaLePa - Savo Volley (Toni Flink)
1.3. Hämeenlinnan Lentopallokerho – LP-Vampula (Niko Huupponen)
2.3. Pölkky Kuusamo - LP Viesti (Toni Flink)
3.3. Oriveden Ponnistus – LiigaPloki (Toni Flink)

Yle TV2:n Mestaruusliigan ottelut 2018-2019

Pe 12.10. Hämeenlinna - LP Viesti
La 13.10. VaLePa - Hurrikaani
Naisten ja miesten ratkaisufinaalit keväällä

Yle Areenan Mestaruusliigan ottelut 2018-2019

Pe 19.10. 18:30 Raision Loimu - Kokkolan Tiikerit (Toni Flink)
La 20.10 17:00 Savo Volley - Valepa (Janne Romppanen)
Ke 31.10. 18:30 Vantaa Ducks - Savo Volley (Toni Flink)
To 1.11. 18:30 Hämeenlinna - LP Kangasala  (Niko Huupponen)
Pe 2.11. 18:30 Team Lakkapää - Akaa-Volley  (Harri Nykänen)
Pe 9.11. 18:30 LP Viesti - Hämeenlinna (Toni Flink)
La 1.12. 17:00 WoVo - Nurmon Jymy (Harri Nykänen)
To 13.12. 18:30 LP Vampula - LP Kangasala (Toni Flink)

Su 13.1. LiigaPloki - LP Kangasala (Juhani Kukkasela)
Ma 14.1. Etta – Kokkolan Tiikerit (Mika Rajala)
Ke 23.1. Kokkolan Tiikerit – Hurrikaani-Loimaa (Maria Nisula)
Ke 6.2. Savo Volley – VaLePa (Janne Romppainen)
La 9.2. Orpo - LP Kangasala (Jussi Poutala)
Su 10.2. LP-Vampula - Kuusamo (Toni Flink)
La 16.2. Kuusamo – Oriveden Ponnistus (Harri Nykänen)
La 23.2. LP Viesti – Hämeenlinnan Lentopallokerho (Toni Flink)
Su 24.2. Raision Loimu - Vantaa Ducks (Toni Flink)
Su 3.3. Oriveden Ponnistus – LiigaPloki (Toni Flink)


VeikkausTV -ottelut 2018-2019

Ti 9.10. 18:00 Etta - Tiikerit (Mika Rajala)
Ti 23.10. 18:30 Savo Volley - Team Lakkapää (Janne Romppanen)
La 10.11. 17:00 Hurrikaani - VaLePa (Toni Flink)
La 22.12. 17:00 VaLePa - Hurrikaani (Jussi Poutala)
Ti 15.1. 18:30 Ducks - Loimu (Toni Flink)
Su 10.2. 17:00 Tiikerit - Loimu (Maria Nisula)
Ma 25.2. 18:30 Tiikerit - VaLePa (Maria Nisula)
Pe 1.3. 18:20 VaLePa - Savo Volley (Toni Flink)

Eurocupien ottelut Yle Areenassa 2018-2019

7.11. 18:30 Savo Volley - Trömsö (Norja), Challenge
13.11. 19:00 Hurrikaani-Loimaa - Indykpol AZS Olsztyn (Puola), CEV
14.11. 18:30 Pölkky Kuusamo - Interfreight Antwerp LVT (Belgia), Challenge
15.11. 18:30 LiigaPloki - Holte IF (Tanska), Challenge
28.11. 18:30 Savo Volley - VCA Nö (Itävalta), Challenge
28.11. 18:30 Pihtipudas - VDK Gent (Belgia), Challenge
28.11. 18:30 Kuusamo - UTE VT Budapest (Unkari), Challenge
29.11. 19:00 LP Salo - Asterix Avo Beveren (Belgia), CEV
4.12. Ford Store Levoranta - Union Raiffeisen Wladviertel (Itävalta), CEV
5.12. 18:30 LP Kangasala - Strabag Bratislava (Slovakia) / Gen-I Volley Nova Gorica (Slovenia)
6.12. 16:00 Perungan Pojat - Levski Sofia (Bulgaria), Challenge

Mestarien liigan ottelut ISTV / Ruutu 2018-2019

20.11. Dinamo Kazan - Hämeenlinna
19.12. Hämeenlinna - Eczacibasi Istanbul
22.-24.1. Uralochka-NTMK Ekaterinburg - Hämeenlinna
5.-7.2. Eczacibasi Istanbul - Hämeenlinna
19.2. Hämeenlinna - Dinamo Kazan
26.2. Hämeenlinna - Uralochka-NTMK Ekaterinburg