Seuraa meitä somessa:

LP-Vampulan passarit tuttuja viime kaudelta

19.05.2020

LP-Vampula Huittisen Mestaruusliigajoukkueen pelinpyörittäjinä nähdään tulevalla kaudella viime kaudella upeasti läpimurtonsa tehnyt Mila Viljanen ja ykkössarjassa huimasti kehittynyt Aino-Kaisa Etelä. Seura haluaa antaa vastuuta onnistujilleen myös jatkossa ja viime kauden kova työ saa näin arvoisensa palkinnon.

Mila Viljanen on hakenut läpimurtoaan jo usean kauden ajan. Seuran ja ykkösvastuuta pelintekijänä alkukaudesta kantaneen Klara Pericin teiden erkaantumisen myötä Mila sai näyttömahdollisuuden. Ensimmäinen hyvä mahdollisuus siihen tarjoutui pohjoisen kiertueen jälkimmäisessä ottelussa, missä LP-Vampula Milan passatessa otti hyvällä pelillä Wovo Rovaniemestä pisteet kotiin. Loppukaudesta yksi mieliin painuvimmista otteluista oli kotivoitto LP Kangasalasta, jossa Mila pelasi edelliskauden joukkuettaan vastaan.

Milan otteet vakuuttivat myös maajoukkuetta rakentavat tahot, jotka valitsivat hänet maajoukkueryhmään Kaisa Alangon ja Katja Kylmäahon kanssa.

- Jatkosopimus Vampulan kanssa tuntui oikealta päätökseltä jatkon kannalta. Olin tyytyväinen valmennukseen ja haluan jatkaa kehittymistä täällä ensi kaudella.

- Odotan uuden kauden alkua malttamattomana. Kaudelta 19/20 jäi paljon hyviä muistoja, en siis malta odottaa mitä saamme aikaan tulevalla kaudella. On ilo pelata seuraavakin kausi Vampulan paidassa hyvän tunnelman keskellä. Jatketaan siitä mihin jäätiin, toteaa urallaan myös LP Kangasalaa, Mesto Tamperetta ja Puijo Wolleytäkin edustanut passaritar.

Aino-Kaisa Etelä jakoi viime kaudella passausvastuuta seuran ykkössarjassa ja sai arvokasta kokemusta myös liiga-areenoilta, ollen mukana parissa ottelussa toisena pelintekijänä. Varsinainen pelikokemus jäi kapeahkoksi, mutta juuri Lauttakylän lukiosta ylioppilaaksi valmistunut 1,73 metriä pitkä passari pystyi kuitenkin ennakkoluulottomilla otteillaan vakuuttamaan seurajohdon ja saa nyt tulevalla kaudella paikan liigajoukkueesta.

- Viime kaudella saamani kokemukset liigan mukana kasvatti nälkää ensi kautta ajatellen. Kaiken kannalta LP-Vampulaan jääminen oli ratkaisuna paras mahdollinen.

- Innolla odotan uutta joukkuetta ja kehitystä, jota tulee varmasti tapahtumaan sekä kovatasoisia harjoituksia ja pelejä.

  Takaisin