Tuleva kausi on Bergolin ensimmäinen päävalmentajatehtävä eurooppalaisessa pääsarjassa. 32-vuotias italialainen ammattivalmentaja on kartuttanut kokemusta monipuolisesti viimeisen kymmenen vuoden aikana eri rooleissa: päävalmentajana, kakkosvalmentajana ja tilastoijana, niin aikuisten kuin junioreiden joukkueissa.
– Minulla oli erinomainen fiilis tästä projektista jo ensimmäisestä keskustelusta lähtien. PuMassa on tehty korkeatasoista valmennustyötä jo pitkään ja seura on kasvattanut lahjakkaita pelaajia lajiin. Se on suuri toimija ja sen työllä on iso merkitys suomalaiselle lentopallolle.
– Edustusjoukkueen perustaminen Mestaruusliigaan on mielestäni luonnollinen jatke juniorityölle, ja tavoitteellisena valmentajana on hienoa olla mukana ottamassa seuraavaa askelta yhdessä seuran kanssa, Bergoli kertoo.
Bergoli on valmentanut Suomessa vuodesta 2024. Kaudella 2024–2025 hän toimi Andrea Carasin kakkosvalmentajana Hämeenlinnan Lentopallokerhossa, ja kuluvalla kaudella hän työskentelee samassa roolissa Pölkky Kuusamossa.



















