Seuraa meitä somessa:

Ettalla isoja pelaajamuutoksia - Helenius, Marttila, Kyllönen ja Muukkonen Ouluun

19.06.2019

Viime kaudella seurahistorian ensimmäisen mitalin voittaneen Lentopalloseura Ettan joukkue kokee viime kaudesta muutoksia, kun joukkueen runkopelaajista mm. Antti Ronkainen, Joonas Jokela, Eetu Pennanen sekä Niko Haapakoski jatkavat uraansa muissa maisemissa.

Seura haluaakin onnitella Joonasta ja Anttia sopimuksista Euroopan kentille. Heidän kohdallaan seuran tavoite täyttyi, kun lupaavista A-junioreista tehtiin kansainvälisen tason pelimiehiä. Pitkään tiedossa oli myös seuran ikonin Anssi Hakalan uran päättyminen. Seuran organisaatio jatkaa tulevallakin kaudella hyväksi havaitsemallaan linjalla luottaen nuoriin suomalaisiin lupauksiin.

Paluumuuttaja, nuoria lupauksia ja maajoukkuekokemusta

Seura on onnistunut reagoimaan lähteviin pelaajiin nopeasti ja sopivat paikkaajat on löydetty pelipaikoille suhteellisen nopeasti. Viime kaudella passivastuuta jakamaan päässyt Lasse Jylhä saa parikseen rovaniemeläisen kaksi metrisen lupauksen 20-vuotiaan Mikael Kyllösen, joka viime kaudella pääsi haistelemaan pääsarjatunnelmaa Team Lakkapään riveissä. Kyllösen viime kausi sujui kuitenkin pääosin ykkössarjan Napapiirin Palloketuissa.

Yleispelaajaosastolle joukkue saa kaivattua tulitukea, kun muutaman muualla vietetyn vuoden jälkeen Oulunsalon Vasaman kasvatti Janne Marttila pukee jälleen Ettan paidan ylleen. 22-vuotias Marttila haluaa ottaa tutuissa maisemissa viimeisen askeleen kohti kansainvälisiä kenttiä hyvän valmennuksen alaisuudessa.

Toinen yleispelaajaosastolle saapuva vahvistus on jo Mestaruusliigassa sekä maajoukkueessa taitonsa näyttänyt Jan Helenius. Vuonna 1996 syntynyt Helenius teki läpimurtonsa Mestaruusliigassa Rantaperkiön Iskussa, jonka jälkeen tie on vienyt jo kuopatun LEKA Volleyn riveihin pariksi kaudeksi. Ulkomailta paikkaa hakenut Helenius piti viime kaudella pelituntumaa yllä ykkössarassa Karhulan Veikoissa, josta matka jatkui Raision Loimuun ottelukohtaisella sopimuksella. Joulukuussa Helenius teki loppukauden kattavan sopimuksen virolaisseura Bigbank Tarton kanssa.

Viime kausien aikana Etta on onnistunut saamaan nuoria lupauksia joukkueeseensa, eikä tämäkään vuosi tee poikkeusta. Seura teki sopimuksen viime kaudella 2-sarjan pistepörssin voittaneen tänään 17 vuotta täyttävän yleispelaajan Aleksi Muukkosen kanssa. Muukkonen on 195 cm pitkä pelaaja, jonka nimi on merkattu isolla tulevaisuuden huippupelaajia spekuloitaessa.

Viime kauden joukkueesta seurassa jatkaa jo mainittu passari Lasse Jylhä, yleispelaaja Juuso Kontio, keskitorjuja Nuutti Niinivaara sekä libero Jesper Jylhä. Viime kaudella pääosin yleispelaajana esiintynyt Matias Sosunoff lähtee luomaan uutta uraa hakkurin tontilla. Jo mainittujen pelaajien lisäksi Etta vielä neuvottelee muutaman edelliskauden runkopelaajan, sekä yhden mahdollisesti muualta tulevan lupauksen kanssa.

Seuran organisaatiossa tapahtuu myös hienoisia muutoksia, mutta niistä tiedotetaan myöhemmin kesällä.

Lentopalloseura Ettan sopimustilanne 19.6.2019

Passarit
Lasse Jylhä, sopimus 2019-2020 (optio +1 kausi)
Mikael Kyllönen, sopimus 2020-2021 (optio +1 kausi)

Yleispelaajat
Janne Marttila, sopimus 2020-2021
Juuso Kontio, sopimus 2019-2020 (optio +1 kausi)
Jan Helenius, sopimus 2020-2021
Aleksi Muukkonen, sopimus 2020-2021

Hakkurit
Matias Sosunoff, sopimus 2020-2021

Keskitorjujat
Nuutti Niinivaara, sopimus 2019-2020 (optio +1 kausi)

Liberot
Jesper Jylhä, sopimus 2020-2021

  Takaisin