Hurrikaani jatkaa puhdasta kotisaldoa
Hurrikaani- Loimaa jatkaa puhdasta kotisaldoon, kun sen onnistui voittamaan sunnuntai- iltana kyyjärveläisvieraat puhtaasti.
Hurrikaani- Loimaa vs. KyKy- Betset 3-0 (25-14,25-20,25-16)
Hurrikaani on voittanut kaikki kauden kahdeksan kotipeliään häviten niissä yhteensä vain 2 erää. Kaikkiaan Hurrikaani kasvatti voittoputkensa nyt viiteen. Keskinäisissä kohtaamisissa voitto oli loimaalaisille kymmenes perättäinen.

Sunnuntainen kohtaaminen oli alusta saakka Hurrikaanin hallintaa. Kotijoukkue esitti erittäin vahvaa ja kokonaisvaltaista pelaamista, eikä joukkueesta löytynyt yhtään heikkoa lenkkiä. Ottelun kuluessa Olli Kuoksa vaihtoi runsaasti avauskuusikon pelaajia, mutta missään vaiheessa isäntien pelin taso ei vaihtojenkaan takia laskenut.
Hurrikaanin puhtaan kotivoiton siemen kylvettiin vahvalla torjunta- puolustuspelillä, joka sai pidettyä pistepörssin ykkösen Andris Sirjakovsin pihdeissä.
KyKy- Betset onnistui hetkittäin toisessa erässä kiusaamaan isäntiä, mutta siinäkin erässä sen heikko hyökkäyspeli esti erävoiton.
Hurrikaanin tehokkain oli Eetu Häyrinen, joka kolmannessa erässä tykitti neljä ässä ja puhkoi Kyyjärven vastaanoton palasiksi.

Aapo Huhtamäki, KyKy-Betset:
Olen saanut alkukaudesta yllättävänkin paljon vastuuta ja on ollut mukava pelata. Oma peli oli tänään ihan mukavaa, mutta vastustaja oli kaikessa meitä edellä. Ehkä eilinen hiukan painoi jaloissa, mutta vastassa oli iso torjunta ja puolustivat hyvin.
Eetu Häyrinen, Hurrikaani:
-Voitto tuli ja kolme pistettä. Jatkamme puhdasta kotisaldoa. Siihen voidaan olla tyytyväisiä. Tänään oltiin hyviä torjuntapelissä, ei annettu kaverin lyödä meidän käsistä.
Aapo Rantanen, KyKy- Betset:
-Kotijoukkue dominoi ottelua täysin. Hurrikaanin torjuntapeli hyydytti meidän pelaajat täysin.
Olli Kuoksa, Hurrikaani:
-Pakko olla ylpeä näistä pelaajista. Ottavat neuvoja vastaan hienosti ja myös toteuttavat. Ensi viikolla treenataan hiukan vähemmän, kuin tällä viikolla.
Hurrikaani Loimaa - Kyky-Betset 3-0
25–14, 25–20, 25–16
Koti:Häyrinen 15/+7, Viljamaa 13/+7, Niinivaara 11/+9
Vieras:Huhtamäki 9/+6, Sirjakovs 7/+1, Petrusevic 5/-2
MVP:t
Eetu Häyrinen, Hurrikaani
Aapo Huhtamäki, KyKy
PROlibero
Panu Salmijärvi, Hurrikaani
Katsojia 612
Akaa-Volley oli ahtaalla Loimun kanssa
Akaa-Volleyn kotivoittojen pitkä sarja jatkuu ja jatkuu. Raision Loimu sai todistaa akaalaisten vahvaa virettä ja tyytyä lukemiin 3-1 (25-22, 25-17, 19-25, 25-23). Sarjapisteet jäivät siis Akaaseen, mutta helpolla ne eivät tulleet.
Akaa-Volley jatkoi joukkueiden kohtaamisissa voittoputkensa kahteentoista. Akaalle kotivoitto oli 31 perättäinen ja runkosarjassa 40 perättäinen kotonaan. Loimu on hävinnyt kaikki 9 vierapseliään tällä kaudella ja kaikkiaan 21 edellistä vieraspeliään. Kaikkiaan Loimu tappioputki on nyt 7 mittainen.
Ottelu ei ollut käynnistyäkseen. Molempien koneet olivat ikään kuin pitkän pakkasjakson hyydyttäminä. Ensimmäinen kunnon taistelupallo pelattiin vasta lukemiin 6-11. Loimu siis vei ottelua sen alkuhetkillä. Kotijoukkue hinasi itsensä vähitellen rinnalle ja lopulta erävoittoon asti. Voitto ei tullut pelkästään omilla ansioilla. Loimu antoi omilla virheillään Akaan sarakkeeseen kaikkiaan 12 pistettä.
Toiseen erään Akaa-Volley tuli valmiimpana ja vei sitä koko matkan ajan. Pelin taso oli kokonaisuudessaan parempaa kuin alussa. Raisiolaisten puolustuspelaaminen hieman heikkeni ensimmäiseen erään verrattuna ja se selittää kotijoukkueen karkaamisen erävoittoon. Kun peli kulki, Akaan valmentaja Jani Niskakangas pystyi käyttämään koko miehistöään. Toisen erän jälkeen ainoastaan Niklas Seppänen ja Antti Taponen olivat tyytyneet kannustamaan vaihtonurkkauksessa. Erän onnistujista voidaan nostaa esiin Akaa-Volleyn Kasper Vesanen. Nuori yleispelaaja esitteli useaan otteeseen kovaa kättään ja kirjautti lopulta lukemat 6/+6.

Kolmannen erän ensimmäisissä palloissa Akaa-Volleyn kone yskähteli ottelun alun tapaan. Vieraat ottivat nopeasti 0-4 -johtoaseman. Tilanteessa 2-7 Niskakangas kutsui joukkonsa aikalisälle. Sekään ei tuottanut tulosta. Nyt Loimun puolustuspelaaminen toimi jälleen mallikkaasti ja kotijoukkueen hyökkääjät turhautuivat. Suurimmillaan vieraat johtivat erää 9-19. Noista lukemista ei useinkaan altavastaaja nouse erävoittoon. Tälläkin kerralla loppulukemat olivat selkeät 19-25. Erän ratkaisi hyökkäyspelien tehot. Akaa-Volley päätti palloja 34 ja Loimu 46 prosentin tehoilla.
Neljäs erä poikkesi aiemmista alun tasaisuuden vuoksi. Tasatilanteen 5-5 jälkeen näytti pitkään siltä, että ottelu ratkeaa helposti kotijoukkueen hyväksi. Mutta Loimu ei myynytkään itseään halvalla. Se kävi vielä pariin kertaan johtoasemassa lukemissa 18-19 ja 20-21. Lopulta erä ja ottelu ratkesi, kun Vesanen hankki joukkueelleen ensin ottelupallon loistavalla ässäsyötöllä ja teki lopulta viimeisen pisteen komeasti kuutospaikan hyökkäyksellä.
Loimun parhaana palkittu Max Roque kehui ottelun tasoa.
- Minusta tänään esiteltiin yleisölle keskimääräistä parempi liigapeli. Olimme etukäteen panostaneet puolustuspeliin ja se näkyi kentällä.
Akaa-Volleyn joukkueesta palkinnon pokkasi Vesanen
- Loimu pääsi yllättämään meidät kolmannessa erässä. Keskipelaaja Joaquin Layus pelasi hienosti – korkealta ja hyvin torjuntaa väistellen.
Oma peli kulki hienosti, kun Ville jakoi tarkkoja passeja.
Loimun valmentaja Luis Salgado kertoi joukkueensa taktiikan onnistuneen.
- Päätimme tehdä Akaa-Volleyn olon vaikeaksi ja pakottaa pelaajat tekemään virheitä. Osin siinä onnistuimmekin.
Niskakangas saapui haastatteluun hymy kasvoillaan.
- Olen tietenkin tyytyväinen kolmeen sarjapisteeseen. Mutta on myönnettävä, että Loimu tuotti meille vaikeuksia. Erityisesti hymyilyttää tuon viimeisen erän viimeiset pallot. On hyvä, että nuoret miehet onnistuvat rohkeissa suorituksissa. Kaikki pelaajat ovat vielä tarpeen kevään kuluessa.
Niskakangas odottaa torstain CEV Cup ottelua innolla.
- Ei täällä liian usein nähdä Mestarien liigan finaaleissa pelanneita joukkueita. Yritämme keksiä joitakin temppuja aiheuttaaksemme puolalaisille harmaita hiuksia.
Akaa-Volley - Raision Loimu 3-1
25–22, 25–17, 19–25, 25–23
Koti:Ropponen 19/+12, Vesanen 17/+7, Paananen 10/+5
Vieras:Roquet 16/+9, Layus 15/+13, Kadi 10/-4
MVP:t
Kasper Vesanen, Akaa-Volley
Max Roquet, Loimu
PROlibero
Kandai Goto, Akaa
Katsojia 673




















