Seuraa meitä somessa:

Köykkä Akaaseen - Akaa-Volley saa jälleen nuoren keskitorjujan

12.05.2026

Panu Pitkäsen siirryttyä pelikentiltä toimiston puolelle Akaa-Volleyn keskitorjujien tontti on ollut nuorten miesten valtakuntaa. Uusimpana tuohon ryhmään siirtyy Matti Köykkä Rantaperkiön Iskun 1-sarjajoukkueesta. Hän täyttää heinäkuussa 20 vuotta.

- Olen Iskussa pelannut hakkurina. Mutta kyllä keskipeli on meikäläisen paikka. On aina ollut. Päättynyt kausi oli onnistunut aina ykkösen pudotuspeleihin saakka. Peukalon murtuminen vei sairauslomalle, mutta kuntoutuminen on hyvässä vauhdissa. Olen täysillä remmissä, kun harjoittelu tulevaa kautta varten saadaan käyntiin, vakuuttaa Köykkä.

Lentopallokentille nyt 201-senttinen pelimies lähti juniorina Ylöjärven Ryhdin riveissä. Valmentajana tuolloin oli Arto Mäkelä.
Keskipelaajan palkintokaapista löytyy jo kaksi SM-kultaa ja yksi hopea. 

- On tosiaan jo miesten SM-mitaleita plakkarissa. Kaudella 2022-23 pelasin VaLePassa, jossa vastuuta tuli jonkin verran. Olin tuolloin joukkueen kolmas keskipelaaja . Kaksi seuraavaa kautta meni Hurrikaanissa, mutta kaudet olivat rikkonaisia. Mitali kuitenkin tuli molempina vuosina.
Köykkä ja valmentaja Jani Niskakangas ovat pitäneet yhteyttä jo aiempina vuosina.

- Nyt löytyi sopimuksen teolle sopiva sauma ja yhteinen tahtotila. Tein Akaa-Volleyn kanssa muotoa 1+1 olevan sopimuksen. Ensi kausi siis mennään joka tapauksessa. Sen jälkeen on optio toisesta, kertoo innolla Akaaseen siirtyvä iloisen oloinen varusmies.

Juuri armeijan harmaisiin yhdessä Akaa-Volleyn Oskari Sarajärven ja Ville Kuukasjärven kanssa lähtenyt Köykkä kilpailee pelipaikasta isoin harppauksin menneen kauden aikana kehittyneiden Lauri Ahvenjärven ja Aaro Paanasen kanssa.

- Onhan siinä kaksi kovaa kilpailijaa. Aaron kanssa olemme pelanneet yhdessä Kuortaneella. Lauria en tunne muuta kuin verkon vastakkaiselta puolelta. Kilpailu vastuusta on varmasti tiukkaa, mutta se on vain hyvä. Paras voittakoon, hymyilee Köykkä.

Akaa-Volleyn pelejä seuranneena Köykkä uskoo Niskakankaan kierrättävän pelaajia. Siksi hän uskoo vastuuta tulevan tasaisesti kauden mittaan.
Köykkä saa vielä tänä keväänä liiketalouden perustutkinnon opinnot Tredussa valmiiksi. Hän asuu tällä hetkellä Tampereella tyttöystävänsä kanssa eikä osaa vielä sanoa, onko muutto Akaaseen tulossa syksymmällä.

  Takaisin