Seuraa meitä somessa:

Legendan loistava paluu voitto TUTO Volleyn paidassa

19.12.2025

Hienompaa paluuta Suomen Mestaruusliigaan ei voisi lajilegenda tehdä. Mikko Eskon johdolla TUTO Volley oli kuin uudesti syntynyt. Kupittaan illassa kaatui sarjakakkonen Akaa-Volley suoraan numeroin 3-0 (25-23, 25-16,26-24). 

TUTO katkaisi samalla kuuden tappiollisen pelin putken itseltään ja Akaan kahdeksan voiton vastaavan.

Akaa Volley kierrätti pelaajia ahkerasti. 

Ensimmäisessä erässä TUTO Volleyn vastaanotto oli huomattavasti Akaata parempi, lukemat 72/35%. 

Vaikka TUTO Volley teki enemmän hyökkäysvirheitä, se vei erävoiton voittamalla ratkaisevat pisteet. Ensimmäinen erä eteni tasatahtia vielä tilanteeseen 23-22. Tästä loppuun pallot kenttään hoiteli Carmody lakipisteestä eli korkealta lähtevillä hyökkäyksillä. 

Toisen erä tilastoihmeellisyydet saivat taas jatkoa, TUTO Volleyn vastaanotto romahti 33 prosenttiin kun vastaavasti Akaalla 57%. Tässä nähtiin kokeneen passarin  taiturin ominaisuudet, TUTO Volleyn hyökkäysprosentti oli 61, kun Akaalla se oli vain 32%. TUTO Volley onnistui myös torjunnoissa vieraita paremmin

Kolmas erä näytti menevän nopeasti kotijoukkueelle, nopeasti johto oli 8-2. Pelätty Ropponen saatiin makeasti torjuttua. Akaa aloitti kovan kirin tilanteessa 24-18. Vaimennusten jälkeinen hyökkäyspeli oli tehokasta ja kun torjuntakin otti pisteitä mallikkaasti, niin Akaa kipusi jo tasanumeroihin 24-24. Hakkurien hyppysyötöt lopulta ratkaisivat ottelun. Ropponen syötti verkkoon ja heti perään Harris syötti ässällä ottelun päätökseen!

Antti Ropponen: 

- Tiedettiin että tulee tiukka peli, ei erityisiä tuntemuksia vanhaan saliin paluussa. Joukkue näytti olevan joululomatunnelmissa. Jäätiin ihmettelemään mitä naapurin passari tekee. Viimeinen syöttövirhe jäi harmittamaan. Tällaista on urheilu, parempi voitti.

Mikko Esko: 

- En tiedä mitä odotin tältä illalta, kun Akaa on kova joukkue. Oltiin joka osa-alueella vastustajaa parempia. Vastaanotto pitää olla hyvää, että vanha mies tulisi joukkueeseen. Olen pitänyt itseni kunnossa ja kuitenkin pelannut koko ajan.

Jani Niskakangas: 

- Kaksi kautta tuli Kupittaalla koettua. Tunne oli vähän erikoinen paluussa Kupittaalle. Peli lähti heti vähän yskimään, TUTO Volley teki sen osaltaan vaikeaksi. Uusi kaveri tuo aina uutta buustia.

Mika Rantanen: 

. En uskonut ihan näin hyvään aloitukseen Eskon tultua. Nyt haluttiin näyttää mitä osataan. Ei voi väheksyä Mikon työtä, huonoa lenkkiä ei ollut tänään. 


TUTO Volley - Akaa-Volley 3-0

25–23, 25–16, 26–24
Koti:Keskinen 13/+9, Harris 12/+5, Carmody 10/+8
Vieras:Ropponen 14/+6, Vesanen 8/-3, Mäkinen 6/+0

MVP:t
Mikko Esko, TUTO
Oskari Sarajärvi, Akaa

PROlibero
Oskari Sarajärvi, Akaa

Katsojia 602

Ottelukuvat

Ottelutilasto

  Takaisin