Seuraa meitä somessa:

Puijo Wolley loisti Salossa - LP Kangasala avasi voittotilinsä

10.10.2025

Perjantai-ilta oli juhlaa Puijo Wolleylle ja LP Kangasalle naisten Mestaruusliigassa. Hallitseva mestari Puijo esiintyi todella mainiosti Salossa lyöden LP Viestin puhaasti kolmessa erässä Liina Rädyn johtaessa upeasti savolaisorkesteria. LP Kangasala puolestaan otti oman kauden avausvoittonsa erin 3-1 JymyVolleysta kotonaan Kangasala Areenassa.

Puijo Wolley jyräsi voittoon Salohallissa

LP Viesti jäi perjantaina kotihallissaan aseettomaksi Puijoa vastaan. Kuopiolaiset tekivät Ada Arosen johdolla pisteitä laajalla rintamalla Liina Rädyn tarjoiluista. LP Viestillä oli vaikeuksia jokaisella pelin osa-alueella ja joukkue jäikin -3 tehopisteeseen. Puijon vastaava luku +27. Ottelun lopputulos 0-3 (17-25, 20-25, 15-25).

Kotijoukkueen valopilkku oli ensiesiintymisensä liigassa tehnyt oma kasvatti Laura Alapuranen, joka passasi suurimman osan pelistä.

Puijo Wolley oli todella tasaisen vahva koko joukkueellaan. 

Laura Alapuranen, LP Viesti

- Olen ihan tyytyväinen omaan peliin, vaikka aika paljon jännittikin ja sain pelata yllättävän paljon ensimmäiseksi liigapeliksi. Meillä oli vähän fiiliksen puutetta, tarvitaan lisää tsemppiä kentälle. Vielä vähän hakemista temmoissa, mutta kyllä se siitä. Puijolla oli tosi vahvaa hyökkäämistä ja he saivat syöttöpelillään meidän keskipelaamista vaikeutettua.

Noora Päykkönen, Puijo Wolley

- Odotettiin molemmista peleistä (torstainen Suomen Cupin ottelu ja perjantainen liigaottelu) 3-0 -voittoa, se oli meidän tavoite. Hyökkäyksessä onnistuttiin ja torjunta-puolustus onnistui myös. Olen iIhan tyytyväinen omaan alkukauteen, vaikka joissain peleissä on tullut vähän alamäkiä.

LP Viesti - Puijo Wolley 0-3
17–25, 20–25, 15–25
Koti:Autere 8/+3, Czakan 7/+5, Nikkanen 6/+3
Vieras:Aronen 16/+9, Kilpinen 13/+3, Päykkönen 12/+9

MVP:t
Ella Autere, LP Viesti
Ada Aronen, Puijo Wolley

PROlibero
Veera Help. Puijo Wolley

Katsojia 617

Ottelukuvat

Ottelutilasto

LP Kangasala avausvoittoon kotiyleisön edessä


LP Kangasala pääsi esiintymään ensimmäistä kertaa kotiyleisönsä edessä ja kaatoi heti avausottelussa JymyVolleyn erin 3-1 (25-19, 22-25, 25-20, 25-23).

Avauskuusikot: 
LP: Vainikka, Peura, Pöllänen, Siika-aho, Koivuniemi, Lipand, Penttilä (L)
JymyVolley: Tyynismaa, Kattelus,Rajamäki, Mansikka-aho, Kohutova, Navratova, Lehtonen (L)

LP aloitti ottelun vahvasti ensimmäisen erän vahvasti, Pölläsen kahden peräkkäisen torjuntapisteen jälkeen avauserä oli jo lukemissa 7-2. Jymyn aikalisä kuitenkin toimi ja vieraat tulivat mukaan otteluun. Vieraat ehtivät parhaimmillaan jo pisteen päähän, kun kotijoukkue otti taas torjunnoilla ottelun hallinnan. Tilanteesta 15-10 Jymy turvaantui jo toiseen aikalisään. Tällä kertaa suuria momentumin heilahduksia ei aikalisän jälkeen nähty, vaan kotijoukkue purjehti noin viiden pisteen johdossa loppuerän. Avauserän loppulukemiksi kirjattiin 25-19.

Toisessa eräsäs alku oli selvästi avauserää tasaisempi ja vasta tilanteen 11-11 jälkeen nähtiin ensimmäinen useamman pisteen johto kun vierasjoukkue napsi 4 perättäistä pistettä. Erä jatkui tästä eteenpäin pääosin vieraiden komennossa, vaikka kotijoukkue väliin muutaman lyhyen pisteputken saikin aikaiseksi. Erän loppulukemiksi kirjattiin JymyVolleyn 25-22 voitto.

Kopista kolmanteen erään saapui päättäväinen kotijoukkue. Jymy pääsi erään hieman mukaan 10-5-tilanteen jälkeen, mutta edelleen mentiin pääosin kotijoukkueen komennossa. Erän ja koko ottelun hahmoja olivat keskipelaaja Ada Peura, 6 sekä hakkuri Mariliis Lipand, 5, jotka naputtivat eniten pisteitä.

Päätös erä oli jälleen tasaista pelaamista ensimmäisen parikymmentä palloa. LP otti erän ensimmäisen yli 2 pisteen johdon ja siirtyi 13-10-johtoon Lipandin ja Pölläsen onnistumisilla. Johto säilyi pitkälle erän loppupuolelle, mutta tilanteessa 20-16 Jymy onnistui ottamaan Mansikka-ahon kolmella hyökkäyspisteellä ja Kohutovan ässällä 4 perättäistä pistettä, tasoittaen erän 20-20:een. Jymy ehti jopa mennä Peuran syöttövirheellä 22-23 johtoon, kunnes kotijoukkue osoitti viimeisen kerran sitkeytensä. Lipandin ja Pölläsen hyökkäyspisteet veivät kotijoukkueen uudelleen johtoon ja ottelu päättyi Navratovan hyökkäysvirheeseen. Viimeinen erä siis lukemin 25-23 kotijoukkkueelle ja koko ottelu erin 3-1.

Ellanoora Lehtonen, JymyVolley

”Vaihteleva fiilis, oltiin pelillisesti mukana. Oli kyllä avaimet ottaa ne pisteet. Määrällisesti ollaan vastustajan kanssa puolustuksissa tasoissa, niin öaadullisesti hävittiin ja jatkopallotapoissa ei saatu tarpeeks tappoja aikaiseksi, nii sieltä se ero tuli tänään.”

Ada Peura, LP Kangasala

”Tosi väsynyt nyt, sai kyllä taistella pisteiden eteen. Tosi ylpee koko joukkueesta.

Jukka Tuovinen, JymyVolley

”Tiukka taistelupeli tänään, jos pelin alku oli Kangasalan, nii tultii kyllä hyvin toiseen erään. Saatiin omaa vastaanottoo ja syöttöpelaamista kohennettua. Missä pitää olla parempi, niin puolustuspelaaminen. Pienet asiat ratkaisee pelin ja niin ne teki tänään”

Nik Buser, LP Kangasala

”Tyytyväinen kolmeen pisteeseen ja kehitykseen mitä pelissä näkyy. Yritetään jatkaa sitä rataa. Tänään onnistuttiin lopussa kääntämään kolme pistettä meille, eikä tarvinnut mennä viidenteen erään, siitä olen todella iloinen.”

LP Kangasala - JymyVolley 3-1
25–19, 22–25, 25–20, 25–23
Koti:Pöllänen 18/+3, Peura 18/+13, Koivuniemi 13/+6
Vieras:Navratova 20/+9, Mansikka-a 13/+6, Rajamäki 7/+5

MVP:t
Ada Peura, LP Kangasala
Anna Kohutova, JymyVolley

PROlibero
Laura Penttilä, LP Kangasala

Katsojia 273

Ottelukuvat

Ottelutilasto

Kuvat: Juuso Koro, Markku Moisio

  Takaisin