Seuraa meitä somessa:

Tiikerit raapi itsensä takaisin voittokantaan

18.12.2025

Kokkolan Tiikerit palasi neljän tappipelin jälkeen voittokantaan torstaina Kampushallissa kaaten liigakolmosen AC Oulu Volleyn 3-1. Näin Tiikerit pääsi voitokkaasti odottamaan joulua tasoittaen samalla joukkueiden väliset voitot 1-1:een.

Ottelun yleiösmäärä 907 oli kauden paras ”Oulun ulkopuolinen”. AC Oulu Volley pitää hallussaan neljä isointa yleisömäärää miesten Mestaruusliigassa.

Hyvätasoinen ottelu päättyi Tiikereiden 3-1 voittoon. Erät: 25-21, 25-23, 23-25 ja 25-22. Tiikereitä pitkään vaivannut epätasaisuus oli kuin muisto vain. Kotijoukkue pelasi, ehkä jopa syyskauden ehjimmän ottelunsa ja ansaitsi voittonsa.

Nico Mäki-Valtari syötti kaksi ässää ja Tiikerit siirtyi avauserässä 6-4 johtoon. Vieraat nousivat Samuel Jackmanin johdolla ohi, 19-17. Erän ratkaisijaksi nousi Tomas Bukacek. Hän torjui 19-19, syötti kaksi ässää, 22-20. Walter Schreck iski Tiikereille pisteen numero 23. Mäki-Valtari iski 24-21 ja erä päättyi Tiikereiden kolmenmiehen torjuntaan.

Toinen erä alkoi tasaisissa merkeissä. Matthew Gentryn hienolla torjunnalla Oulu tasoitti, 7-7. Sitten tuli Tiikereille erittäin vahvat hetket. Teemu Lahden johdolla loistavaa puolustuspeliä, monipuolista hyökkäyspeliä ja Tiikerit repi eroa, parhaimmillaan 18-12. Oulu paransi erän lopussa. Veeti Parkkinen kavensi, 22-23 ja tasoitti, 23-23. Mäki-Valtari iski Tiikereille 24-23 ja kaksikko Mäki-Valtari/Bukacek torjui 25-23.

Kolmoserän alku oli tiikerijuhlaa, 4-1. Janne Marttila päätti ison pallon, Oulu kavensi 3-5 ja Eeli Kuukasjärvi syötti ässän, 4-5. Johtotilanne vaihteli. Tiikerit kävi edellä 21-18 ja 22-19, mutta Oulu ei antautunut. Vieraille pari torjuntapinnaa, 22-22. Mäki-Valtari Tiikereille 23-22, mutta Marttila tasoitti.

Nyt vuorostaan Oulu oli ratkaisuhetkillä parempi, 25-23. 

Neloserässä Oulu johti useita kertoja parilla pinnalla, muun muassa 17-15 ja 18-16. Oulu johti myös 19-16, mutta Tiikereiden aikalisä tuotti tulosta. Schreck iski 17-19 ja Shae McIntyre 18-19. Tasaisesti edettiin. Tiikerit ei saanut kuriin Gentryä, joka keskeltä iski tulisesti.

Lopussa isoon rooliin nousi kotijoukkueen Lauri Jylhä. Hän iski 21-21, päätti maratonpallon, 22-21 ja iski vielä 24-22. Ottelu päättyi Bukacekin ässäsyöttöön.

Eeli Kuukasjärvi, AC Oulu Volley:

-Tiukkoja palloja ja eriä. Tiikerit käänsi tiukat erät edukseen ja ansaitsi voittonsa. Mukava oli pelata ja pitää hyvin pelata, kun saa tilaisuuden. Meillä on laaja rosteri ja vaihtoehtoja löytyy.

Shae McIntyre, Tiikerit:

-Pelattiin hyvä ottelu. Fokus pysyi, vaikka huonojakin hetkiä tuli. Luotimme toisiimme. Tosi tärkeä voitto ja joukkueessamme on potentiaalia.

Sami Kurttila, AC Oulu Volley:

-Tiikereiltä erittäin tasainen esitys. Nyt ei veri vapissut. Tiikereiltä älyttömän hyvää syöttöpeliä. Mikko oli valmistanut joukkueensa hyvin. Enimmäkseen olimme takaa-ajajina, mutta emme nahkaamme halvalla myyneet.

Mikko Keskisipilä, Tiikerit:

-Kokonaisuutena erittäin tasainen esitys. Erien loput pelasimme hyvin, vaikka toinen erä meinasi karata. Oulu myös paransi peliään. Oulussa hävisimme ja silloin kotijoukkue otti 16 pinnaa peipeillä. Nyt selvästi vähemmän. Syötöillä saimme vastustajan peliä rikki, varsinkin toisessa erässä.


Tiikerit - AC Oulu Volley 3-1

25–21, 25–23, 23–25, 25–22
Koti:Mäki-Valtari 22/+11, McIntyre 16/+11, Jylhä 14/+10
Vieras:Hänninen 15/+7, Gentry 13/+7, Parkkinen 12/+4

MVP:t
Shae McIntyre, Tiikerit
Eeli Kuukasjärvi, ACO

PROlibero
Teemu Lahti, Tiikerit

Katsojia 907

Ottelukuvat

Ottelutilasto

  Takaisin