Seuraa meitä somessa:

Uudistunut Hämeenlinnan Lentopallokerho: Menestystavoite Mestaruusliigassa ja eurokentillä

28.09.2022

Kymmenen Suomen mestaruutta 2000-luvulla voittanut Hämeenlinnan Lentopallokerho lähtee alkavaan kauteen kovin tavoittein. Giovanni Torchion valmentama joukkue janoaa menestystä kotimaan kenttien ohella myös Euroopassa, seurajoukkueiden Challenge Cupissa.

Lentopallokerho lähtee perjantaina alkavaan kotimaiseen kauteen uudistunein voimin. Ulkomaanavuista joukkueessa jatkaa vain Mestaruusliigan huippupelaajiin lukeutuva keskitorjuja Vera Klimovich. Seuran tärkein uusi kiinnitys alkavalle kaudelle lienee Tanskan maajoukkuepelaaja, viime kaudella kovilla tehoilla Pihtiputaan LiigaPlokissa alkukauden pelannut Helena Elbaek. Loukkaantumisestaan toipunut Elbaek tuo Lentopallokerholle hurjien hyppysyöttöjensä ohella runsaasti hyökkäysvoimaa.

Nuoria amerikanapuja

Päävalmentaja Torchio ja seuran manageri Ville Kalliomäki päätyivät muiden ulkomaanapujen osalta mielenkiintoiseen ratkaisuun. Elokuun alussa Lentopallokerhon kokoonpanoon liittyi kaksi nuorta, suoraan Yhdysvaltain yliopistosarjoissa menestynyttä pelaajaa.

Kansasin laadukkaasta yliopistosta valmistunut 180-senttinen yleispelaaja Jenny Moser vaikuttaa harjoituskauden perusteella todella laadukkaalta vahvistukselta Mestaruusliigaan. Korkealle ponnistava Moser takoo palloja kenttään todennäköisesti kovalla prosentilla.

Toinen amerikanapu, peräti 191-senttinen yleispelaaja, Duken yliopistosta keväällä valmistunut Ade Owokoniran on pelaajana vielä raakile, mutta omaa huiman potentiaalin. - Aden asenne miellyttää. Hän janoaa uuden oppimista ja on valmis tekemään kovasti töitä. Pidän hänen asenteestaan, Lentopallokerhon päävalmentaja Giovanni Torchio kuvailee uutta suojattiaan.

Madsen palaa pelaavaan kokoonpanoon

Uransa viidennestä polvileikkauksesta pelikuntoon toipunut keskipelaaja Michaela Madsen palaa lähes vuoden tauon jälkeen Lentopallokerhon pelaavaan kokoonpanoon. Reilun 50 maaottelun ja neljän Suomen mestaruuden Madsen tuo joukkueelle ennen kaikkea esimerkkiä voittamisesta. Misu, kuten hänen lempinimensä kuuluu, näyttää taatusti eteen muille mistä menestys rakentuu, paitsi otteluissa myös jokaisessa harjoituksessa.

Lentopallokerhon mielenkiintoisin, ja menestyksen kannalta kenties tärkein muutos liittyy liberopelaamiseen. Viime kaudella liberovastuuta jakaneet Rita Timonen ja Emilia Joensalo vaihtoivat seuraa. Päävalmentaja Torchio löysi ratkaisun liberopulaan seuran sisältä. Yleispelaaja Tuuli Tuominen pelaa alkavalla kaudella liberon roolissa. - Tuuli on taitava ja omaa loistavan potentiaalin myös liberon tontille. Tuulin henkinen kapasiteetti ratkaisee lopulta millaiseen rooliin hän kauden aikana nousee. Laadukas liberopeli vaikuttaa isosti joukkueen menestykseen. Uskon, että Tuuli hoitaa roolinsa hienosti, päävalmentaja Torchio toteaa.

Lentopallokerhon passarina jatkaa lahjakas, maajoukkuekokemusta omaava vasta 19-vuotias Jenna Ylivainio. Jennan ominaisuuksista ehkä parhaiten kertoo joukkueen fysiikkavalmentajan Markus Kuusijoensuun kommentti. - Jenna on hurjassa fyysisessä kunnossa. Uskon, että hän menestyisi painoluokassaan loistavasti myös painonnostajana, Markus toteaa. Raju fysiikka tietysti autaa, mutta Lentopallokerhon tavoitteiden osalta tärkeintä on, että Jennan passit osuvat jatkossa entistäkin paremmin kohdalleen. Kerhon toisena passarina aloittaa tällä kaudella LP-Vampulasta Hämeenlinnaan siirtynyt Pipsa Roivainen.

Tavoite menestyä eurokentillä

Lisämausteen Lentopallokerhon kauteen tuo osallistuminen europeleihin. Lentopallokerho kohtaa joulukuun puolivälin Challenge cupin karsintapeleissä joko Itävallan tai Tanskan hallitsevan mestarin. Päävalmentaja Giovanni Torchion mielestä europelit tuovat joukkueelle haastetta liigan runkosarjan lomaan. - ajoitamme joukkueen ensimmäisen kuntohuipun joulukuulle, europeleihin. Uskon, että kansainväliset ottelut valmistavat meitä myös kotimaan liigan kevään ratkaisupeleihin, valmentaja arvelee.

Mestaruusliigan 27 ottelun runkosarja ja europelit tarkoittavat Lentopallokerholle kiireistä kautta. Päävalmentajaan luottaen joukkue on valmis haasteeseen. - Kärkipelaajamme ovat kovaa kansainvälistä tasoa, mutta meiltä löytyy myös laajuutta, ennen kaikkea nuoria omia kasvatteja. Pelaajarinkimme on paitsi lahjakas, myös leveä, Torchio päättää.

Hämeenlinnan Lentopallokerhon kausi Mestaruusliigassa alkaa Pihtiputaalla LiigaPlokin vieraana. Kotiavaukseen perjantaina 7. lokakuuta vieraaksi saapuu viime kevään Suomen mestari Kuusamon Pölkky.

Tapio Suominen

  Takaisin